سوله استاندارد ، مشخصات کلی یک سوله استاندارد ، مشخصات فنی سوله استاندارد ، ابعاد سوله استاندارد ، ساخت سوله صفر تا صد ، ساخت سوله ارزان

سوله استاندارد

سوله استاندارد و 5 نکته کلیدی 

آنچه در نخستین مراحل توسعه مشاغل تولیدی و صنعتی مطرح می شود، ارتقاء سطح کیفی فضای تولید است و این جاست که نقش مهم سوله استاندارد به چشم می آید. در صنعت خصوصاً برای کارخانجاتی که خط تولید دارند و توالی صحیح ایستگاه های کاری در آنها یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب می شود، فضاسازی اصولی و مبتنی بر فرآیند، موضوعی است که بسیار مهم ارزیابی می شود و بهینه سازی در این حوزه، می تواند به اعمال مدیریت بهتر بر واحد تولیدی کمک نموده، ضمناً از بالارفتن هزینه های تولید نیز جلوگیری بعمل آورد.

ساخت سوله به خودی خود فرآیندی هزینه بر است و لذا برای آنکه این سرمایه گذاری به مسیر درستی هدایت شود، بهتر است تمرکز بر روی ساخت سوله استاندارد باشد. متأسفانه برخی از کارفرمایان و مدیران واحدهای صنعتی تنها به خاطر صرفه جویی در هزینه ها و پرداخت مبالغ پایین تر، اقدام به خرید سوله های ارزان قیمت و بی کیفیت می کنند که در مدت کوتاهی، ایرادات فنی و ساختاری متعددی از این سازه ظاهر خواهد شد و هزینه هایی به مراتب بیشتر را به خریدار سوله تحمیل خواهد نمود. پس چه بهتر که مدیران از همان ابتدا، به دنبال تدارک  استاندارد سازی سوله باشند


سوله استاندارد چیست و چه مشخصاتی دارد؟

برای این سازه تعاریف متعددی را می توان در نظر گرفت. اما بر طبق تعریف ارائه شده از سوی سازمان نظام مهندسی که توسط سازمان مدیریت بر شهرک های صنعتی نیز تأیید و تصویب شده است، سوله استاندارد به سازه ای اطلاق می شود که

(1) زیرسازی و نوع عملیات فونداسیون متناسب با وزن نهایی سوله گزینش شود،

(2) کیفیت فولاد به کار رفته در اسکلت فلزی مورد تأیید مراجع نظارتی باشد

(3) دفترچه محاسبات سوله مورد تأیید و منطبق با سازه نهایی باشد

(4) گواهی کنترل کیفیت و برگه های بازرسی دریافت شده و به امضاء مهندس محاسب سوله رسیده باشد.

چنان چه کلیه موارد از نقشه برداری زمین و طراحی نقشه های شاپ دراوینگ با دقت بالا انجام گیرد و در ضمن به الزامات و محدودیت های محیطی نیز توجه کافی شود، می توان عنوان استاندارد سازی را به سازه نهایی اطلاق نمود؛ بدیهی است چنین سوله ای بالاترین درجه مقاومت را در برابر نیروهای وارده و بارهای طبیعی نظیر باد و برف از خود نشان خواهد داد و عمر این بنا را می توان حتی تا نیم قرن به راحتی تضمین نمود.


نکات مهم در طراحی و ساخت سوله

 • تناسب ابعادی: دهانه آزاد سوله، ارتفاع تاج، طول سوله و شیب سقف، ابعاد چهارگانه و مهم در ساخت سوله هستند که باید به نحوی اصولی انتخاب شوند و ضمناً با هم در تناسب کامل باشند. این تناسب از روی محاسبات فنی و مهندسی قابل تعیین است که در اینجا قصد ورود به آن را نداریم. اما باید بدانید سوله استاندارد سوله ای است که ابعاد آن در تناسبی منطقی با هم قرار داشته باشند.
 • برآیند بارها و نیروهای وارده به سازه: نیروهای زیادی از جهات مختلف به اسکلت فلزی سوله وارد می شود که باید در مسیر درست هدایت شده و به مواضع مناسب منتقل گردند. تجمع نیروها در یک یا چند نقطه منفرد، نشان از ضعف در طراحی و اجرا دارد و دوام سازه را در بلند مدت کاهش می دهد. طراحی و ساخت این محصول باید به نحوی باشد که برآیند نیروهای کششی و فشاری در هر نقطه از سازه، برابر صفر باشد و به اصطلاح، توزیع بار به صورت یکنواخت در اسکلت فلزی صورت پذیرد.
 • کنترل کیفیت در ساخت: تیر ورق از اتصال جوشی ورق های فولادی در ضخامت های مشخص به یکدیگر ایجاد می شود و لذا بازرسی جوش، از الزامات جدایی ناپذیر کار تولید قطعات سوله به شمار می آید. بزرگان حوزه کیفیت جهان می گویند که کنترل و مدیریت کیفیت یک فرآیند مقطعی نیست؛ بلکه یک هویت است که باید به مانند یک روح در سراسر پیکره تولید در جریان باشد. بر همین اساس، توجه ویژه ای به کیفیت ساخت قطعات باید داشت و سوله به عنوان یک سازه متمایز و برتر، بهره بسیار زیادی از عملیات مدیریت و کنترل کیفیت در بخش های مختلف ساخت خود خواهد برد. برش کاری، جوشکاری و سوراخ کاری، سه فرآیند بسیار مهم در کارگاه سوله سازی هستند که بیشترین کنترل کیفی را باید به سمت این فرآینده هدایت نمود.

استاندارد سازی اجزای سوله

مهم ترین اجزای سوله، ستون و رفتر هستند که شاکله اصلی اسکلت فلزی سوله را می سازند. لذا باید در ساخت آنها دقت کرد. با فرض این که بهینه ترین روش ساخت سوله را سازه تیر ورقی در نظر بگیریم که در دنیای حرفه ای نیز چنین است، هم ستون و هم رفتر، اجزایی از جنس تیر ورق می باشند. ستون ها از جنس صفحات فولادی با ضخامت مشخص هستند که خود با اتصالات جوشی ساخته می شوند، اما به کمک پیچ و مهره به صفحه ستون های واقع بر روی فونداسیون متصل می گردند.

تراز سازی یا شاقول کردن ستون ها هم از مهم ترین گام های اولیه نصب سوله به شمار می آید که باید با دقت و وسواس خاصی صورت پذیرد. از سوی دیگر، رفتر یک تفاوت بزرگ با ستون دارد و آن، دو تکه بودن آن است. هر رفتر از دو سازه مجزای تیر ورقی تشکیل می شود که قبل از سوار شدن بر روی ستون ها، باید خود به هم متصل شوند و این اتصال به کمک پیچ و مهره های استاندارد و مخصوص صورت می پذیرد. سوله استاندارد باید ستون ها و رفترهای فوق العاده دقیق و با تلرانس پایین داشته باشد. البته اجزای فرعی دیگری هم هستند که در مونتاژ سوله بکار می روند و طبیعتاً باید از مواد اولیه استاندارد ساخته شده و خود نیز محصول فرآیندهای استانداردسازی شده باشند.


سوله استاندارد و چک لیست حرفه‌ای پروژه

 • برآورد دقیق از بودجه شرکت  متقاضی ساخت سوله
 • انتخاب زمین مناسب برای احداث یا بررسی دقیق زمین پیشنهادی از سوی کارفرما
 • بررسی پیشینه کاری مشتری ، کسب اطلاع ضمنی از صنعت مربوطه و کاربری مورد انتظار از سوله
 • توافق بر سر جزئیات اجرایی پروژه میان کارفرما و سازنده
 • تعیین دقیق بازه زمانی اجرای کار همراه با در نظر گرفتن تأخیرهای احتمالی
 • توافق بر مبلغ پیش پرداخت و زمان بندی پرداختی ها بطور دقیق
 • تهیه نقشه ها، اعمال اصلاحیه ها و رفع تداخل ها در تعامل مثبت با کارفرما
 • تأمین فولاد مورد نیاز و ساخت اجزاء بر طبق نقشه ها و با بالاترین استاندارد کیفی
 • کنترل کیفی فونداسیون اجرا شده توسط خود کارفرما یا اجرای فونداسیون از صفر توسط شرکت سوله ساز
 • انتقال اجزاء به محل اجرای پروژه و اقدام برای نصب سوله توسط اکیپ مجرب و کارکشته
 • ارسال دفترچه محاسبات برای سازمان نظام مهندسی به منظور اخذ تأییدیه نهایی

نظارت بر ساخت سوله بر عهده کدام نهاد است؟

سوله سازی به دو صورت مختلف معمولاً در دستور کار قرار می گیرد. روش اول و مرسوم ساخت سوله استاندارد این است که سازمان شهرک های صنعتی به عنوان متولی امر شهرک سازی در سراسر کشور، اقدام به خرید زمین، احداث شهرک و ساخت سوله با ابعاد و کاربری های مختلف خواهد نمود تا متمرکزسازی مشاغل صنعتی و تولیدی به عنوان یک سیاست کلان کشور، به اجرا گذاشته شود.

در این شرایط، پیمانکار طرف قرارداد با سازمان شهرک های صنعتی می بایست طبق دستورالعمل های ابلاغی سازمان نظام مهندسی کشور که تحت عنوان آیین نامه مقررات ملی ساختمان شناخته می شوند، نسبت به اجرای سوله صنعتی  اقدام نماید. بدیهی است سازمان شهرک های صنعتی هم در قامت کارفرمای پروژه احداث سوله، نظارت تمام و کمال بر کیفیت اجرا خواهد داشت.

روش دوم برای احداث استاندارد سازی سوله بر خلاف روش قبلی، ماهیت حقیقی پیدا می کند و اشخاص برای احداث سوله در زمین شخصی با کاربری تولیدی یا صنعتی، اقدام به عقد قرارداد با شرکت های فعال در حوزه سوله سازی خواهند نمود. پیمانکار در این نوع قرارداد نیز می بایست در چارچوب آیین نامه های سازمان نظام مهندسی نسبت به طراحی و ساخت سوله اقدام نماید و چندین مرحله بازرسی را در مراحل مختلف با موفقیت پشت سر بگذارد.

تفاوتی نمی کند که ساخت سوله با کدام یک از روش های فوق انجام شده باشد؛ در هر دو حالت سازنده سوله موظف است کلیه نقشه‌ها و اطلاعات فنی سازه را در قالب «دفترچه محاسبات سوله» به کارفرما یا همان مالک سوله تحویل دهد. این دفترچه که به نوعی سندی بر تضمین کیفیت ساخت نیز به شمار می رسد، ابتدا به امضای مهندس محاسب رسیده و سپس می بایست تأییدیه نظام مهندسی را اخذ کند تا اعتبار پیدا کند.


استاندارد سازی سوله دست دوم چیست؟

گاهی به دلایل مختلف پیش می آید که برخی از قطعات اضافه تولید می شوند که در انبار کارخانه ذخیره خواهند گردید. این تصمیم ممکن است عامدانه و به عنوان یک سیاست به مدیریت عملیات کارخانه سوله سازی دیکته شود. همچنین ممکن است برخی سفارشات باشند که ساخته شده اما پیش از تحویل، با فسخ قرارداد روبرو شده باشند. برچسب سوله دست دوم به این قطعات الصاق می شود و به عنوان قطعات سوله پیش ساخته، می توانند در پروژه های پیش رو مورد استفاده قرار گیرند. در ساخت این سازه می توان از این قطعات استفاده کرد و جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا مدت زیادی از ساخت این قطعات نمی گذرد و هرگز در ساخت هیچ سازه ای از آنها استفاده نشده است.


استاندارد سازی سوله یک هنر است.

طراحی دقیق و اصولی و به دنبال آن تکنولوژی ساخت مدرن از ملزومات اصلی کار سوله سازی به شمار می آیند و برای دستیابی به یک سوله استاندارد به عنوان خروجی پروژه، باید توجه ویژه به آنها داشت. تا همین جای کار هم رسالت سنگینی بر دوش سازنده است و شرکت های زیادی نیستند که بتوانند مدعی تولید سازه های استاندارد باشند. اما اینها به هیچ عنوان کافی نیست و کار تنها به ساخت یک بنا و تحویل آن خلاصه نمی شود. مقوله ای تحت عنوان بهینه سازی یا Optimization وجود دارد که می تواند مزیت رقابتی درخشانی برای تولید کننده سوله به حساب آید. بهینه سازی نقشه های ساخت و کاهش اتلاف ورق های فولادی در عین حفظ استحکام سوله در سطوح بالا، تعهد بالای سازنده را نشان می دهد که بسیار حائز ارزش است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *