معرفی انواع پوشش سوله

پوشش سوله  به دو دسته کلی پوشش سازه فلزی و پوشش سقف و بدنه تقسیم می گردد. همچنین پوشش بدنه به دو دسته پوشش داخلی و خارجی تقسیم می شود. به طور کلی انواع پوشش سوله شامل :

  • پوشش سوله با ساندویچ پانل
  • پوشش دیواره سوله با ساندویچ پانل
  • پوشش سوله با ورق گالوانیزه به همراه پشم شیشه و توری مرغی
  • پوشش سوله با ورق گالوانیزه به همراه پشم شیشه و کارتن پلاست

مواردی که در پوشش سوله باید رعایت گردد

برای ساخت سوله کاهش هزینه از اهمیت بالایی برخوردار است. مواردی همچون سرعت نصب سازه، کاهش زمان اجرا، کاهش هزینه های اجرایی اعم از هزینه کارگرها و مصالح بسیار مهم می باشد. همچنین عایق بندی سوله از نظر دما و صوت حائز اهمیت می باشد.

با توجه به موقعیت مکانی سوله ممکن است در معرض خطر خوردگی قرار داشته باشد از این رو مقاوم پوشش سوله در برابر خوردگی و رطوبت از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

استفاده از پوشش سوله با توجه به نوع کاربرد

لازم به ذکر است انتخاب نوع پوشش سوله با توجه به کاربرد نهایی سوله تعیین می گردد.

برای مثال برای سوله های مورد استفاده در زمینه بهداشتی و مواد غذایی از پوشش سقف کارتن پلاست و ساندویچ پانل و یا عایق ورق پوشش سوله استفاده می شود.

برای سوله هایی که در سردخانه ها مورد استفاده می باشد پوشش سقف سوله بایستی حتما ساندویچ پانل باشد.

سوله هایی که بایستی به طور دائم مورد شست و شو قرار گیرد مانند سوله های کشتارگاه و دامداری و مرغداری بهتر است از پوشش سقف کارتن پلاست و پشم شیشه و ورق استفاده شود.

پشم شیشه، توری مرغی همراه با ورق سینوسی نیز برای سقف سوله های خشک و کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مراحل ساخت سوله

طراحی سوله بایستی با توجه به آئین نامه معتبر صورت گیرد زیرا بی توجهی به آن ها می تواند هم هزینه گزافی را به سازنده تحمیل نماید و هم استحکام و پایداری سازه را تضعیف نماید.

برای طراحی یک سوله اطلاعات مورد نیاز عباتند از :

بار برف و نیروی باد
ارتفاع جانبی سوله
شیب مورد نظر سقف و ارتفاع تاج
طول دهانه عرضی
طول دهانه طولی و تعداد قاب های طولی
آیا جرثقیل ئر طراحی سوله در نظر گرفته شود یا خیر ؟ (محاسبه بار دینامیکی جرثقیل)
پوشش سقف مورد نظر
نیروی زلزله
مقاومت خاک منطقه

 

اما اجرای سازه سوله نیازمند نیروهای مجری متخصص جهت مونتاژ و رگلاژ و تنظیم قاب های سوله می باشد. در نظر داشته باشید که مهاربندهای جانبی سوله به سرعت و همزمان با اجرای قاب اجرا گردند زیرا یکی از نقاط ضعف سازه سوله ضعف پایداری آن در برابر نیروهای جانبی است که البته این امر توسط مهاربندهای جانبی کاملا مهار می گردد اما زمان اجرای آن از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است.